Vědcům z ČZU jsme pomáhali s vývojem nosiče nářadí ForesThor

Čtyři měsíce intenzivního vývoje a výsledkem je prototyp nosiče nářadí ForesThor na bateriový pohon s dojezdem okolo 120 km a dobou provozu až 20 hod na jedno nabití baterek. 

Technická fakulta ČZU a ProLab 

Technická fakulta při České zemědělské univerzitě v Praze a její interní pracoviště ProLab – laboratoře prototypů a pokročilých technologií se dlouhodobě specializují na vývoj autonomních a aplikačních dronů v oblastní zemědělství. Vlajkovou lodí ProLabu je víceúčelový pracovní dron s pracovním názvem AGRONAUT, který funguje jako nosič. Osazený mnoha senzory a čidly je pak použitelný nejen do zemědělství, ale i distribuci nákladu v krizových podmínkách. Po vzoru těchto špičkových dronů (UAV) zde vznikl ve spolupráci s Lesy ČR požadavek na smluvní vývoj pozemní robotické platformy (UGV) uplatnitelné v nastupujícím trendu moderního lesnictví, popř. zemědělství. 

Průmysl 4.0 aplikovaný do lesnictví 

Cílem bylo rychle vyvinout, vyrobit a hlavně ozkoušet zkušební prototyp pásového nosiče nářadí pro udržitelnou kultivaci vysazených lesních ploch po kácení napadených lesů. Nově vznikající robotická platforma tak byla uzpůsobena pro nasazení v náročném lesním porostu a terénu. Je využitelná i pro drobné činnosti zemědělství a pěstitelství. Spolu s ProLab jsme se podíleli na kompletním vývoji mechanické části nosiče nářadí. Počínaje koncepčním návrhem s CAD konstrukcí, ověření pomocí počítačových simulací a výrobou prvního prototypu. Paralelně se tak inženýři v laboratořích mohli věnovat i návrhu elektroniky s programováním autonomních a řídících systémů. Pohon nosiče je plně zajištěn pomocí baterií.  Rychlý vývoj s oživením funkčního prototypů byl nezbytný, aby bylo možné následně elektronické systémy ladit a ověřovat již přímo při reálných jízdních zkouškách a pracovních činnostech s kultivačním nářadím. Ověřování autonomních funkcí je nutné dokončit při skutečném provozu a ne pouze na virtuálních modelech. 

Pro urychlení vývoje v podstatě nového produktu a následné zakázkové výroby funkčního prototypu bylo nutné využít dostupné moderní technologie dostupné u obou subjektů. Z časových důvodů tak nebyl důvod se podrobně zabývat vývojem a konstrukcí pásových jednotek nosiče. U prototypu jsou použity produkční pásové jednotky od kanadské firmy Camso. V ProLab mají k dispozici přesný 3D skener a využili jsme ho při tvorbě CAD modelu dodaných pásových jednotek. Některé díly byly vyrobeny pomocí na 3D tisku.

Výstup z 3D skenování pásové jednotky Camso.
3d scan pásové jednotky

Prvotní koncept pásového nosiče vycházel z definovaných požadavků a uzpůsobení pro práci hlavně v lesním prostředí. Tomu odpovídá podvozková platforma se zvýšenou světlou výškou 250 mm a vysokou průchodností náročným terénem. I díky bateriovému pohonu a jeho nenáročné prostorové zástavbě se nám povedlo těžiště nosiče udržet nízko a zvýšit tak příčnou stabilitu ve svahu. Po ověření virtuálního modelu pomocí simulací pevnosti a tuhosti jsme provedli jen malé úpravy vedoucí ke zjednodušení výroby prototypu. Nebylo nutné využívat další pokročilé optimalizace konstrukce pásového nosiče, možné snížení hmotnosti nebylo bráno jako výhoda a nemělo smysl výrazně zvyšovat pracnost a výrobní cenu prototypu. Během projektu se samozřejmě objevily i drobné komplikace s dodacími lhůtami některých komponent. 

Prototyp nosiče nářadí ForesThor 

Vznikl tak pásový robot, který je využitelný při výsadbě, tak i při následné péči o mladý les. Je plně na dálkové ovládání a lze jej řídit i pomocí virtuální reality s VR brýlemi. S osazenými čidly LiDAR a GPS je možný autonomní režim jízdy ve sponu výsadby a umožnuje částečně automatizovat kultivační práce v meziřadí. Nosič nářadí nebyl primárně navrhován pro typicky zemědělské činnosti s požadavkem velké tahové síly, ale díky plnohodnotnému přednímu a zadnímu tří-bodovému závěsu kat. 1 jsou i tyto aplikace omezeně možné. Lze využít přídavná závaží, ale lehce tak narůstají vnější rozměry a dochází k drobným omezením při manévrování na malém prostoru.

CAD model nosiče nářadí ForesThor
Nosič nářadí ForesThor

Díky geometrii pásové jednotky a průběhu tlaku pásu s podkladem je nosič méně agresivní vůči životnímu prostředí. Hlavně v situacích při změně směru jízdy a otáčení nosiče na místě, kde nedochází k rozrušení zeminy pod pásy v celé styčné délce.  Výsledky z provedených reálných zkoušek naznačují, že nosič bude schopen dlouhé doby provozu na jedno nabití. Teoretický dojezd plně bateriového pohonu je přibližně 120 km odpovídající asi 20 hod provozu s nízkým zatížením. Pro vysoce energeticky náročné činnosti může být modulární platforma vybavena energetickým zdrojem pro prodlužení doby provozu.

Základní technické údaje

hmotnost230 kg
nosnost300 kg
délka1500 mm
šířka1200 mm
výška750 mm
pohon6 kW – elektromotory
kroutící moment1250 Nm
max. rychlost8 km/h
doba provozu20 hod
doba nabíjení6-8 hod
ForesThor – technické údaje

Přihlaste se k odběru

Odebírejte pravidelně newsletter INACO LAB a mějte přehled o novinkách.